Minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną – lapkričio 17-ąją - Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad Lietuva pasaulyje garsėja vienu žemiausių neišnešiotų naujagimių procentu, jis svyruoja apie 5 proc. visų gimdymų.
Kasmet Lietuvoje gimsta apie du tūkstančius neišnešiotų naujagimių. Vilniaus universiteto Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas doc. dr. Arūnas Liubšys, vertindamas šiuos skaičius, sako, kad ši statistika, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, yra džiuginanti.
„Svarbiausias dalykas, ką padarėme jau pirmaisiais Nepriklausomybės metais, buvo sudaryta ekspertų grupė, kuri parengė perinatologijos programą. Ši programa numatė, kad moterys, gimdyvės ir nėščiosios, kurioms kyla didesnė rizika pagimdyti neišnešiotus ar sergančius naujagimius, turi būti prižiūrimos didesniuose ir geriau aprūpintuose medicinos centruose. Jos turi gimdyti tose sveikatos priežiūros įstaigose, kurios gali suteikti aukštesnio lygio medicinos pagalbą“, – pastebėjimais dalinasi jis.
Pradėjus vykdyti šią programą, rizikos grupės moteris pradėjo prižiūrėti 5 stambiausios ligoninės Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Ligoninės buvo suskirstytos į tam tikrus lygius, o pagal tai buvo pasirūpinta medicinos įranga, apmokytas personalas.
Neišnešiotu laikomas naujagimis, kuris gimė anksčiau nei 37 savaitę. Intensyvios medicinos pagalbos labiausiai reikia tiems, kurie gimsta sverdami mažiau nei 1500 gramų.
Gydytojas džiaugiasi, kad neišnešiotų naujagimių tėvai yra įkūrę nemažai organizacijų – „Neišnešiotuką“, „Padėkime augti“ ir kitas, buriančias tėvus į savipagalbos grupes. Dabar kuriama socialinė platforma internete „Auginu Lietuvą“, kur taip pat bus dalijamasi neišnešiotukų tėvams naudinga informacija.
SAM nuotrauka