Suvalgius apelsiną galima gauti iki dviejų trečdalių dienos vitamino C normos, portalui LRT.lt sako dermatovenerologijos gydytoja rezidentė Emilija Burokaitė. Odos akademijos lektorė įvardijo 5 produktus, kuriuos turėtume įtraukti į savo mitybos racioną šaltuoju metų laiku, nes jie padeda apsaugoti ir puoselėti mūsų odos grožį bei sveikatą.
Žiemą mūsų organizmas susiduria su daugybe iššūkių: reikia išlaikyti stiprų imunitetą, užtikrinti tinkamą šilumos ir medžiagų apykaitą organizme bei apsaugoti ląsteles nuo dehidratacijos. Tam, pasak gydytojos, reikalingos papildomos kalorijos, tad žiemą turėtume valgyti kaloringesnį maistą, vengti dietų, pasistengti su maistu gauti daugiau vitaminų bei gerti daugiau vandens.
5 odai geriausi maisto produktai, kuriuose yra visų šaltuoju laikotarpiu reikalingų medžiagų
GRYBAI
„Šaltuoju laiku odai reikalingas vitaminas D, kuris susidaro žmogaus odoje veikiant saulės šviesai (UVB spinduliams). Kiek vitamino D pasigamina odoje, priklauso ir nuo individualių organizmo savybių, ir nuo metų laiko, – sako E. Burokaitė. – Kadangi žiemą gauname mažiau saulės, organizmas pradeda naudoti vitamino D atsargas ir ima jo trūkti, todėl reikia stengtis daugiau šio vitamino gauti su maistu.“
Odos akademijos lektorė pasakoja, kad vitaminas D saugo nuo saulės sukeliamos žalos, dėl jo odoje padaugėja antimikrobinių baltymų, kurie sunaikina bakterijas bei padeda imuninei sistemai, mažindami uždegiminių baltymų kiekį. Taip padedama išvengti įvairių odos infekcijų.
Be to, pastebi ji, vitaminas D padeda ląstelėms atsinaujinti ir jas stiprina, o tai labai svarbu gyjant žaizdoms. Kai šio vitamino trūksta, oda darosi plona ir sukritusi.
„Vitamino D yra riebioje žuvyje, kiaušiniuose, vitaminu papildomai praturtintuose pieno produktuose, – vardija medikė. – Ypač daug šio vitamino yra grybuose, pvz., 100 g portobelo grybų yra apie 74 proc. rekomenduojamos vitamino D paros normos.“
Grybai yra ir puikus antioksidantų šaltinis – net ir termiškai apdoroti jie padeda kovoti su aplinkoje esančiais laisvaisiais radikalais.
MIGDOLAI
„Jų sudėtyje yra biotino (vitamino B7), stimuliuojančio keratino gamybą, o, kaip žinoma, keratinas labai svarbus norint turėti sveikai atrodančią odą, plaukus ir nagus.
Migdoluose gausu ląstelienos, kuria praturtintas maistas suteikia daugiau laiko pasisavinti kolageno gamybai reikalingas maistines medžiagas iš virškinamojo trakto. Be to, maistas, kuriame daug ląstelienos, šalinant toksinus iš organizmo, palengvina kepenų ir inkstų darbą. Tai padeda palaikyti hormonų balansą organizme bei skaisčią odą“, – pasakoja E. Burokaitė.
Taip pat migdoluose yra natūralaus antioksidanto – vitamino E, padedančio išlaikyti odos drėgmę ir taip užtikrinti odos barjerinę (apsauginę) funkciją.
Vitaminas E apsaugo odą nuo žalingo aplinkos poveikio (šalčio, vėjo, oro užterštumo), stabdo odos senėjimą, todėl yra dažnas kosmetikos priemonių ingredientas.
Daugiausia vitamino E yra migdoluose, taip pat augaliniuose aliejuose, grūduose, žuvyje.
LAŠIŠA
Joje gausu baltymų, skatinančių kolageno gamybą. Būtent iš kolageno susidaro skaidulos, suteikiančios odai elastingumo ir stangrumo.
„Be to, lašišoje gausu Omega-3 riebalų rūgščių, kurios padeda apsaugoti odos barjerą ir palaiko elastingumą. Tai nepakeičiamos riebalų rūgštys, nes žmogaus organizme jos nesintetinamos ir yra gaunamos tik su maistu.
Jos padeda kovoti su dehidratacija, palaikyti odos drėgmės balansą. Šios riebalų rūgštys svarbios ląstelių, sudarančių epidermį, membranoms, palaiko apsaugines funkcijas. Tai labai svarbu žiemą, kai oda praranda daugiau drėgmės, sausėja, gali pleiskanoti ar luptis“, – paaiškina E. Burokaitė.
Omega-3 riebalų rūgščių yra ne tik riebioje žuvyje, bet ir linų sėmenyse, riešutuose, ispaninio šalavijo ar kanapių sėklose.
APELSINAI
Šiuose vaisiuose gausu provitamino A (beta karoteno), padedančio kovoti su matomais senėjimo požymiais, ir vitamino C, kuris stimuliuoja kolageno gamybą, pagerina ląstelių atsistatymą ir užtikrina jaunai atrodančią odą.
„Vitaminas C – stiprus antioksidantas, neutralizuojantis ir pašalinantis laisvuosius radikalus bei taip apsaugantis viršutinį odos sluoksnį nuo žalingo UV spindulių poveikio bei aplinkos užterštumo, – sako Odos akademijos lektorė. – Suvalgius vieną apelsiną, priklausomai nuo jo dydžio, gaunama iki dviejų trečdalių rekomenduojamos vitamino C dienos normos.“
Jei vitamino C trūksta, oda atrodo prastai, gali kraujuoti dantenos, sutrinka žaizdų gijimas.
AVOKADAI
„Juose gausu natūralių riebalų rūgščių, kurios padeda odai atrodyti jaunai. Mononesočiosios riebalų rūgštys padeda išlaikyti viršutinį odos sluoksnį drėgną ir minkštą, o polinesočiosios apsaugo odą nuo žalingo UV spindulių poveikio. Taip pat avokaduose gausu vitaminų A ir E, kurie lėtina odos senėjimą“, – vardija gydytoja.
Vitaminas A yra dviejų formų: retinolis, arba provitaminas A – beta karotenas, iš kurio kepenyse gaminamas vitaminas A. Tai yra natūralus antioksidantas, kuris drauge su kitais antioksidantais apsaugo odą nuo žalingo UV spindulių poveikio, lėtina odos senėjimą.
Vitamino A forma, retinolis, skatina naujų odos ląstelių gamybą, dėl kurių atsinaujina oda, skatinamas žaizdų gijimas.
Tyrimų duomenimis, retinolio trūkumas gali sukelti folikulinę hiperkeratozę, dar vadinamą žąsies oda. Kad netrūktų vitamino A, gydytoja siūlo valgyti daugiau žuvies, kiaušinių, pieno produktų, nes juose gausu retinoidų. „O karotenoidų yra morkose, pomidoruose bei apelsinuose“, – priduria ji.
Odos akademijos lektorė E. Burokaitė taip pat primena, kad žiemą mūsų organizmui reikia pakankamai skysčių – ne mažiau nei 1,5 l, iš kurių turėtų būti bent litras vandens. Geriausia gerti šiltus gėrimus, nes jie padeda išlaikyti tinkamą kūno temperatūrą. Taip pat galima rinktis produktus, kurių sudėtyje yra daug vandens, pvz., salierus ar agurkus.
Odos akademija – VUL Santaros klinikų gydytojų dermatovenerologų ir šios specialybės rezidentų organizuojamas visuomenei skirtas, nemokamas švietėjiškas projektas apie odos ligas bei jų prevenciją. Odos akademijoje rengiami specialistų paruošti kursai apie aknę, rozaciją, atopinį dermatitą bei psoriazę, nuolat pristatomos naujos temos. Susitikimų dalyviams tai yra puikus būdas sutikti bendraminčių, pasidalinti savo patirtimi su likimo draugais ar tiesiog padiskutuoti su gydytojais. Odos akademijoje vedamos paskaitos yra ne tik apie ligas, tačiau ir apie patį odos puoselėjimą: aptariama nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų bei naujagimių odos priežiūra, šiltuoju metų laiku organizuojamos paskaitos apie odos priežiūrą vasaros sezonu, na, o prasidėjus rudeniui – apie odos priežiūros subtilybes šaltuoju sezonu.
Lrt.lt