Nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojo naujovė, pagal kurią, nuo šiol vaistinėse gali bet kada, iš anksto neprašę, lankytis vadinamieji „slapti pirkėjai“. Svarbiausias šių pokyčių tikslas – stebėti ir užtikrinti, kad vaistinėse pacientams vaistai būtų parduodami lankantis nustatytų reikalavimų. Taip pat, ar žmonėms sudaromos galimybės rinktis pigesnius vaistus ir taip padedant jiems sutaupyti.
Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, kontrolinius pirkimus atliksiantys ekspertai įvertins ne tik aptarnavimo kokybę, bet ir tikrins, ar vaistininkas atliko savo pareigą pasiūlyti pigesnius vaistus, sąžiningai patikrino vaistų receptus bei suteikė kitą aktualią informaciją pacientui.
„Tokio sprendimo reikėjo jau seniai, juk kitose verslo įmonėse „slapti pirkėjai“ jų veiklą vertina jau daugelį metų. Ši praktika tikrai pasiteisina – tikslas nėra tik nustatyti pažeidimus, bet ir tobulinti vaistinių veiklą, mažinti vaistų kainas, sudaryti žmonėms galimybę įsigyti pigesnius vaistus ir padėti jiems sutaupyti. Tad norint tinkamai įvertinti vaistinių veiklą, būtini pokyčiai. Šiuo atveju patikrinimus atliks kontrolės įstaigų darbuotojai“, – sako viceministrė K. Garuolienė.
Pastarosiomis dienomis ministerija sulaukė itin daug žmonių klausimų, kodėl perkant vienus ar kitus vaistus vaistininkai pradėjo prašyti receptų, nors iki šiol ne visada to reikėjo. Be jokios abejonės tai yra susiję su prieš keliomis dienomis įsigaliojusia naujove, leidžiančia vykdyti kontrolinius pirkimus.
Viceministrės K. Garuolienės teigimu, iki šiol atlikti kontrolinius pirkimus vaistinėse neleido galiojantys teisės aktai, kurie nurodė, jog prieš neplaninį vaistinės patikrinimą, apie tai turi būti pranešta iš anksto. Pagal tokį reglamentavimą faktiškai nustatyti kaip gyventojui parduodant vaistus suteikiama farmacinė paslauga nebuvo galimybių. Farmacinės paslaugos kokybė ir ar buvo pasiūlyti pigiausi vaistai gali būti įvertinta tik tiesioginio kontakto tarp pirkėjo ir farmacijos specialistu metu. Todėl yra labai svarbu, kad vaistininkas nežinotų, kad vyksta tikrinamas ir negalėtų imituoti parodomojo pardavimo.
„Tik tokiu būdu mes galime objektyviai nustatyti, ar tikrai vaistininkai tinkamai atlieka savo darbą – pasiūlo žmonėms pigiausius vaistus, parodo ir paaiškina nustatytą informaciją monitoriuje, ar užsako vaistinėje nesančius vaistus“, – sako viceministrė K. Garuolienė
Įstatymo pataisų projektuose yra numatyta, kokiais atvejais kontrolinius pirkimus būtų galima atlikti. Taip pat nurodyta, kad siekiant nepažeisti tikrinamųjų teisių, vos tik atlikus kontrolinį pirkimą, sprendimo jį atlikti kopija turi būti nedelsiant pateikta vaistinei.
Tokius pirkimus atlikti galės ne tik geros vaistinių praktikos inspektoriai, bet ir kiti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos darbuotojai (VVKT), įgalioti vykdyti priežiūrą.
Sveikatos apsaugos ministerijos informacija