Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, jog pradėti žiedadulkių sklaidos stebėjimai, kuriuos vykdo Šiaulių universiteto Aplinkotyros katedros mokslininkų ir tyrėjų grupė. Ore jau fiksuojamos alksnio ir lazdyno žiedadulkės.
Klimato kaita lemia ilgesnį augalų žydėjimo laiką bei didesnį žiedadulkių kiekį ore. Lazdynas ir alksnis yra vieni iš pirmųjų pavasarį žydinčių sumedėjusių augalų, kurie žiedadulkes barsto kovo–balandžio mėn. Alksnio žiedadulkių kiekis ore yra vidutinis, bet susiklosčius palankioms meteorologinėms sąlygoms (saulėta, nelietinga, vidutinė paros oro temperatūra >0 °C) žiedadulkių kiekis ore gali ženkliai padidėti. Lazdynas paskleidžia mažiau žiedadulkių, jos yra sunkesnės ir krenta arčiau augalų. Nepaisant to, bendra žiedadulkių koncentracija ore yra didelė.
Pražystančių augalų žiedadulkės yra alergeniškos ir jautriems žmonėms gali sukelti sveikatos sutrikimų: atsiranda vandeningos ir gleivingos išskyros iš nosies, čiaudulys, užgula nosį, peršti akis ir kiti simptomai.
Žiedadulkių sezono metu:
- Venkite lankytis parkuose, soduose, vietovėse, kur daug augalijos; jei įmanoma, venkite tiesioginio kontakto su augalais.
- Važiuodami automobiliu laikykite uždarytus langus, automobilyje esanti kondicionavimo sistema turėtų patenkinti vėdinimo poreikius. Taip pat rekomenduojama atsisakyti kelionių motociklais, dviračiais.
- Likite patalpose vidurdienio ir popietės valandomis, nes tuo metu žiedadulkių koncentracija ore didžiausia.
- Patalpas vėdinkite iš ryto, nakties metu langus laikykite uždarytus. Jei yra galimybė, patalpoje papurkškite paprasto vandens. Taip žiedadulkių dalelės nusės ir jų neįkvėpsite.
- Lauke būkite su akiniais nuo saulės – taip mažiau žiedadulkių pateks ant akių paviršiaus.
- Nepamirškite su savimi turėti gydytojo paskirtus vaistus.
Žiedadulkių įvairovę ir koncentraciją ore profesionalai nustato mikroskopais ir taikydami specialiuosius metodus. Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore stebimas nuo 2003 metų. Žiedadulkių prognozes galite rasti čia: http://ekomokslas.lt/ziedadulkes/prognoze.
Informaciją pagal Šiaulių universiteto ir Higienos instituto duomenis parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Olita Rusickaitė