Žiema neišvengiamai keičia daugumos dienotvarkes – vengiame šalčio, tad stengiamės kuo mažiau laiko praleisti lauke, ilgiau sėdime biure ar net liekame namuose. Gydytojai įspėja – nors sveikiems sąnariams temperatūros pokyčiai ne tokie pavojingi, šaltis gali turėti įtakos sąnarių ligoms.
„Ilgai būnant lauke, kai šalta, ar šaltose patalpose, nepakankamai šiltai apsirengus, sušalus kojas, – pasekmių kartais sulaukiama ne iš karto, todėl gali atrodyti, kad problemų išvengiama. Pavyzdžiui, esant degeneraciniams pakitimams bei uždegiminiams artritams, šaltis gali provokuoti sąnario skausmą. To priežastis – dėl šalčio sulėtėjusi sąnario srities kraujotaka, kuri lemia sumažėjusią kremzlės mitybą, deguonies patekimą į ją“, – teigia gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė.
Nuo sąnarių skausmo kenčiantys žmonės nelaukia šaltų ir drėgnų dienų. Jiems nereikia žiūrėti net į termometrą, nes pajutęs darganą kūnas iškart reaguoja. Būtent tuomet ligonių sąnarius gelia, jie patinsta. Todėl tokiomis dienomis reikėtų ilgai nebūti lauke, būtina šilčiau apsirengti, mūvėti pirštines, kojines ir šiltus batus. Mėgstantys džiaugtis žiemos pramogomis ar dirbti lauke šaltymečiu turi pasisaugoti. Žmonės, kurie jaučia maudimą po didelio fizinio krūvio ar keičiantis orams, turėtų iš karto kreiptis į medikus.
Anot gydytojos, labiausiai apkraunami kelio ar klubų sąnariai, todėl jie greičiausiai ir susidėvi. Ilgai nejudant, sąnariai sustingsta, todėl neišsiskiria ir kremzlei sutepti reikalingas skystis. Norint išsaugoti sveikus sąnarius, patariama mankštintis, vaikščioti šiaurietiškomis lazdomis arba atlikti bent kelis pratimus, pavyzdžiui, tempimo, jėgos, stiprinančius, tonizuojančius. Prieš pradedant sportuoti, reikėtų padaryti apšilimą, taip pat prieš mankštą skaudamus sąnarius derėtų sušildyti po šiltu dušu ar patrinti šiltu rankšluosčiu. Mankštinantis svarbiausia nepersistengti. Žmonėms, kurių artimiesiems skauda sąnarius ar jie serga kitomis kojų ligomis, nerekomenduoja bėgioti, atlikti greitų ir staigių aerobikos pratimų. Sergantiesiems osteoartritu patariama vandens terapija, t. y. naudinga sportuoti vandenyje.
J. Eidžiūnienė sako, kad žiemą darbe ar namuose praleisti daugiau laiko taip pat kenksminga sveikatai. Abu kraštutinumai – tiek visa darbo diena stovint, tiek ir sėdint, – žalingi, mat žmogui svarbu tinkamai suderinti fizinę apkrovą su poilsiu. Nesvarbu, kur ir kokį darbą dirbate, išnaudokite trumpas pertraukėles lengvoms mankštoms, jomis paįvairinkite ir kasdienybę, laiką leisdami namuose: pavaikščiokite, atlikite raumenų tempimo pratimus, pasukiokite liemenį, pečius, riešus, jeigu įmanoma – išeikite įkvėpti gryno oro. Po varginančios dienos pajutus nežymų maudimą sąnariuose, gydytoja siūlo griebtis ne vaistų, o įsiklausyti į organizmo signalus. Skaudamas vietas galima patepti sąnariams skirtu geliu, kuris ne tik malšintų nemalonius pojūčius, bet ir mažintų sąnarių trintį, gerintų kremzlės kokybę bei juose esantį sinovinį skystį.
Marius Gorochovskis