Kultūros paveldas Utenos rajone: saugomas, tvarkomas ir įveiklinamas

Paskutinė kovo diena Utenos rajone buvo pažymėta Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės vizitu. Kartu su direktore susipažinti su Utenos rajono kultūros paveldo lobiais atvyko ir Bronislava Raupėnienė, Departamento apskaitos, paveldotvarkos planavimo skyriaus vedėja.

Pirmasis viešnių susitikimas – su Utenos rajono savivaldybės meru Alvydu Katinu. Susitikime taip pat dalyvavo mero patarėjas Gintautas Petravičius, Kultūros skyriaus vedėja Jūratė Misiūnienė, skyriaus specialistas, atsakingas už paveldosaugą, Arvydas Mitalas, Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinio padalinio specialistai, Saldutiškio dvaro savininkas Arūnas Svitojus.

Viešnioms meras pristatė Utenos rajono kultūros paveldo objektus, kalbėjo apie Utenos rajono savivaldybės pastangas bei darbus saugant minėtus objektus. Buvo aptarta vizito programa, objektai, kurie numatyti aplankyti. Bene daugiausia dėmesio buvo skirta Vyžuonėlių dvaro, kuriame kūrė pasaulio garso dailininkė Mariana Veriovkina, pastatų ir dvaro sodybos parko išsaugojimo klausimui. Taip pat buvo kalbama apie kitus Utenos rajone esančius dvarus.

Po susitikimo viešnios, lydimos Utenos rajono savivaldybės administracijos ir Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinio padalinio atstovų, išvyko lankyti kultūros paveldo objektų. Pirmiausia buvo užsukta į Vyžuonėlių dvaro sodybą, kuriame Diana Varnaitė ir Bronislava Raupėnienė apžiūrėjo sodybos pastatus ir susitiko su menotyrininke Laima Laučkaite-Surgailiene, asociacijos ,,Marianos Veriovkinos draugija“ narėmis Sandra Dastikiene ir Rimante Černiauskaite-Kėriene. Buvo aptartos galimybės išpirkti dvaro sodybos pastatus ir pritaikyti juos kultūrinei, turistinei, edukacinei veiklai. Laima Laučkaitė-Surgailienė papasakojo, kuo svarbi ši dvaro sodyba Utenos rajonui ir Lietuvai, kokią vietą pasaulio meno erdvėje užima Mariana Veriovkina, asociacijos atstovės pristatė savo vizijas, kokios veiklos galėtų būti vykdomos dvaro sodyboje.

Kita aplankyta dvaro sodyba – Užpalių. Svečius pasitiko Užpalių bendruomenės nariai, supažindino su dvaro rekonstrukcijos perspektyvomis, jau dabar administraciniame dvaro pastate vykdomomis veiklomis, organizuojamais renginiais. Iš dvaro svečių maršrutas nusidriekė į Užpalių Švč. Trejybės bažnyčią, prie Krokulės šaltinio, vėliau – į Sudeikius apžiūrėti Sudeikių senosios mokyklos pastatą.

Grįžtant į Uteną buvo užsukta į žydų žudynių ir palaidojimo vietą Rašės miške. Diana Varnaitė, apžiūrėjusi memorialinę vietą, pripažino, kad taip sutvarkytų žydų kapinių ji Lietuvoje nematė. „Tikrai esate pavyzdys visai Lietuvai, kaip reikia prižiūrėti ir tvarkyti žydų kapinių vietą,“ – sakė Diana Varnaitė.

Utenoje Diana Varnaitė ir Bronislava Raupėnienė užsuko į buvusio Utenos dvaro sodybos pastatą (buvęs „Saulės“ gimnazijos istorinis pastatas), kuriame Utenos švietimo centro direktorė Vitalija Bujanauskienė pristatė galimybes rekonstruoti patalpas, pritaikant jas STEAM laboratorijoms bei kitoms veikloms, apžiūrėjo Laisvės kovų muziejų.

Baigiantis vizitui buvo surengta diskusija, kurioje dalyvavo ir Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas. Diana Varnaitė diskusijos metu pabrėžė, kad džiaugiasi aplankiusi Utenos rajoną ir pamačiusi veiklias bendruomenes bei veiklų merą, kuris ne stumia į šalį kultūros paveldo objektų išsaugojimo problemą, o analizuoja situaciją ir ieško kelių tai problemai spręsti. „Pritariu mero minčiai, kad galvojant apie objektų išsaugojimą reikia galvoti ir apie jų įveiklinimą, – sakė direktorė. – Štai Vyžuonėlių dvaras turi puikią asociaciją su iniciatyviomis narėmis, kurios jau turi veiklos viziją. Tai džiugina ir leidžia manyti, kad bendras Savivaldybės ir asociacijos tikslas bus pasiektas“.

Utenos rajono savivaldybės informacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode