Lietuvos kalnų slidininkai po tarptautinių varžybų Druskininkuose džiaugėsi ir iškovotais apdovanojimais, ir išaugusia tarpusavio konkurencija. Antrus metus iš eilės Druskininkų „Snow Arenoje“ surengtos Tarptautinės slidinėjimo federacijos (FIS) statusą turinčios varžybos – Baltijos taurės pirmasis etapas.
Į keturias dienas vykusį renginį susirinko net 242 įvairaus amžiaus sportininkai iš 15 valstybių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Belgijos, Baltarusijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Graikijos, Italijos, Liuksemburgo, Lenkijos, Rumunijos, Rusijos, Slovakijos, Ukrainos.
Pirmas dvi dienas lediniame „Snow Arenos“ šlaite lenktyniavo elito ir „Masters“ grupių sportininkai. Jie kasdien po tris kartus įveikė slalomo rungties trasą. O po 16 stipriausiųjų penktadienį dar išbandė naujovę – paralelinio slalomo varžybas, kuriose buvo kovojama dėl piniginių prizų.
Laimėjo ir prizų, ir pinigų
Nors daugiausia apdovanojimų, kaip ir ankstesniais metais, iškovojo Latvijos kalnų slidininkai, tuščiomis neliko ir lietuviai, ne kartą kopę ant garbės pakylos ir jaunimo, ir suaugusiųjų, ir „Masters“ grupių varžybose.
Vienintelį aukso medalį Lietuvai iškovojo grupėje iki 12 metų startavęs Povilas Lenkutis. Praėjusį sezoną 14-mečių merginų grupės galutinėje Baltijos taurės įskaitoje antrąją vietą laimėjusi Smiltė Bieliūnaitė šį sezoną jau rungiasi amžiaus grupėje iki 16 metų. Bet ir kovodama su vyresnėmis varžovėmis talentinga sportininkė antrąją dieną iškovojo sidabro medalį, o pirmąją buvo penkta. „Masters“ grupėje sidabrą ir bronzą laimėjo Simonas Masalskas.
Geriausias Lietuvos kalnų slidininkas Rokas Zaveckas iškovojo šeštąją vietą elito grupės varžybose. Jose slidininkai kovojo ne tik dėl apdovanojimų, bet ir dėl FIS taškų, kurie lemia ne tik vietą pasauliniame reitinge, geresnę starto poziciją tarptautinėse varžybose, bet ir yra labai svarbus rodiklis olimpinėje atrankoje.
R.Zaveckui įteiktas ir bronzos medalis už trečiąją vietą jaunimo (iki 21 metų) įskaitoje. Be to, 20-metis vilnietis nustebino net save, paralelinio slalomo varžybose įveikęs vieną jų favoritų, 17-metį Belgijos talentą Xanderį Vercammeną, šių metų Lilehamerio jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse laimėjusį sidabro medalį.
Aštuntfinalyje R.Zaveckas panoko italą Riccardo Allegrini, tačiau pusfinalyje nusileido latviui Mikui Zvejniekui. Šis finale neatsilaikė prieš savo vyresnį brolį Kristapą Zvejnieką – tituluočiausią Baltijos taurės varžybų dalyvį. Nugalėtojui atiteko 1000 eurų, antrosios vietos laimėtojui – 400 eurų. Pusfinalyje pralaimėję sportininkai uždirbo po 200 eurų, suklupę ketvirtfinalyje – po 100 eurų, o neįveikę aštuntfinalio barjero – po 50 eurų. Pastaruoju laimėjimu turėjo tenkintis abi moterų elito varžybose dalyvavusios lietuvės – Ieva Januškevičiūtė ir Eglė Augustaitytė.
Paralelinio slalomo varžybose du sportininkai vienu metu startuoja greta viena kitos pastatytose identiškose trasose. Po pirmo važiavimo jie apsikeičia vietomis. Jei pirmą nusileidimą laimi vienas sportininkas, o antrą – kitas, skaičiuojama laiko suma.
Nors šiemet sulaukė daug didesnio pasipriešinimo, K.Zvejniekas, kaip ir ankstesniais metais, abi dienas buvo stipriausias elito grupės varžybose. Pasaulio taurės varžybose praėjusį sezoną vieną etape į greičiausiųjų 30-tuką patekęs latvis Druskininkuose pirmąją dieną tik vieną šimtąja sekundės dalimi pranoko Baltarusijos atstovą Jurijų Daniločkiną. Šis atletas yra užėmęs 19-ąją vietą pasaulio čempionato dvikovės rungtyje – greitajame nusileidime ir slalome.
Moterų varžybose karaliavo kita Latvijos kalnų slidinėjimo lyderė Leldė Gasūna. Ji abi dienas laimėjo slalomo lenktynes ir buvo greičiausia paraleliniame slalome.
Baltijos taurės varžybose apdovanojami pirmas šešias vietas užėmę sportininkai, tad prizus gavo ir daugiau lietuvių – Giedrius Zaveckas, Andrius Grigaras, Oskaras Karlavičius. Pastarasis sportininkas praėjusį sezoną iškovojo Baltijos taurę amžiaus grupėje iki 12 metų. Šį sezoną jis jau varžosi su vyresniais sportininkais, bet pirmąją dieną sugebėjo finišuoti penktas.
Asmeniniu rekordu džiaugėsi 20 metų Vilius Aleksandravičius, abi dienas sugebėjęs surinkti mažiau nei 100 FIS taškų. Tai geriausi jo rezultatai karjeroje.
Po varžybų – permainingos nuotaikos
„Neblogai“, – taip savo pasirodymą pirmose šį sezoną varžybose įvertino R.Zaveckas. Po pirmosios varžybų dienos jis džiaugėsi sėkmingais pirmais dviem nusileidimais. „Tačiau trečias nebuvo toks, koks galėjo būti ir nusileidau viena pozicija žemyn.“ Antrąją dieną lietuvis elito grupėje buvo septintas. „Įgyvendinau planą minimum. O štai paraleliniame slalome gerokai viršijau savo lūkesčius. Nes ketvirtfinalyje teko kovoti su labai stipriu belgu. Jis lenktyniauja slidinėjimo kroso varžybose, kur startuojama būtent taip, kaip paraleliniame slalome, o geras startas šioje rungtyje labai svarbus. Pusfinalyje irgi buvo lygi kova, bet Mikas buvo vertas pergalės“, – teigė Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatas.
Prieš sezoną R.Zaveckas beveik dvi savaites praleido ledyne Italijoje, kur treniravosi su Suomijos sportininkais. Grįžęs į Lietuvą jis tęsė pratybas „Snow Arenoje“, kur ant specialiai išlietos dangos treniruotis atvažiuoja net planetos elitui priklausančios rinktinės.
Ir R.Zaveckas, ir kita Sočio olimpinių žaidynių dalyvė I.Januškevičiūtė juokėsi, jog paralelinio slalomo rungtyje gauti piniginiai prizai yra pirmieji jų uždirbti pinigai kalnų slidinėjime. Šie sportininkai ir E.Augustaitytė galimybę išbandyti jėgas paraleliniame slalome, kuris rengiamas ir pasaulio taurės varžybose, vertino labai teigiamai.
„Čia daug daugiau adrenalino, nei paprastame slalome. Ir technikos reikia kitokios“, – teigė I.Januškevičiūtė. Jai antrino E.Augustaitytė: „Esu dalyvavusi tokiose varžybose ir Baltarusijoje. Jos tikrai labai smagios.“
Šį sezoną pagrindinės R.Zavecko ir I.Januškevičiūtės varžybos bus pasaulio kalnų slidinėjimo čempionatas, 2017 m. vasario 6-19 d. vyksiantis Šveicarijoje.
„Pasaulio čempionatas Šveicarijoje bus svarbiausios metų varžybos. Be to, planuoju dalyvauti ir visuose Baltijos taurės etapuose“, – teigė R.Zaveckas, sezono metu planuojantis treniruočių stovyklas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
I.Januškevičiūtė, vertindama savo pasirodymą pirmame Baltijos taurės etape Druskininkuose, sakė: „Pirmą dieną viskas ėjosi tikrai neblogai. O penktadienį kiek nepasisekė – antrajame nusileidimo griuvau. Tiesa, atsistojau ir baigiau trasą. O trečias nusileidimas vėl buvo sėkmingas. Smagu, kad patekau į paralelinio slalomo varžybas. Techniškai jaučiuosi gerai, gal kiek trūksta agresyvumo, greičio. Tad dabar žinau, ką turiu taisyti. Laukia daug svarbių startų, nes reikia vykdyti olimpinį normatyvą“, – teigė su tarptautine komanda „Kronplatz Racing Team“ jau ne pirmus metus besitreniruojanti olimpietė. Lapkričio viduryje ji planuoja pratybų stovyklą Austrijoje arba Italijoje.
Džiaugiasi konkurencija
Pagrindiniai šalies kalnų slidinėjimo lyderių konkurentai 17-mečiai Andrejus Drukarovas ir E.Augustaitytė, praėjusią žiemą atstovavę Lietuvai jaunimo olimpinėse žaidynėse, kitąmet vasarį turėtų startuoti Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Turkijoje.
Praėjusį sezoną suaugusiųjų varžybose debiutavęs A.Drukarovas iškart blykstelėjo sėkmingais rezultatais FIS lenktynėse, didžiojo slalomo rungtyje pagal FIS taškus sugebėjęs pranokti ir R.Zavecką.
Tačiau Druskininkuose šiam sportininkui, kuris būdamas devynerių iš Vilniaus išvyko gyventi į Šveicariją, nesisekė. Pirmą kartą „Snow Arenoje“ slidinėjęs A.Drukarovas pirmąją dieną buvo 14-tas, o antrąją padarė klaidą ir buvo priverstas pasitraukti iš varžybų.
„Pasirodžiau prastokai“, – pripažino 17-metis, nuo 2013 m. kremtantis mokslus ir kylantis kalnų slidinėjimo meistriškumo laiptais specializuotame koledže Italijoje. Jis neslėpė, jog „Snow Arena“ paliko puikų įspūdį. „Esu slidinėjęs uždarose arenose ir kitose šalyse, bet ši tikrai geresnė. Čia puiki danga, geros sąlygos treniruotėms. Kai tik bus proga, būtinai atvažiuosi čia pasitreniruoti“, – žadėjo sportininkas.
Dar praėjusiais metais A.Drukarovas pareiškė, jog rengiasi atkakliai kovai su R.Zavecku dėl galimybės startuoti 2018 m. Pjongčango olimpinėse žaidynėse.
Šie kalnų slidininkai būtent šią savaitę Druskininkuose pirmąsyk susitiko akis į akį.
„Pirmą kartą mačiau A.Drukarovą. Nežinojau, ko tikėtis, bet laukiau labai atkaklios kovos. Labai gerai, kad yra konkurencija. Kai studijuoti į užsienį išvažiavo Aivaras Tumas, jos man jau keletą metų trūko. Todėl motyvacijos ir konkurencijos ieškodavau varžydamasis su latviais. O dabar bus daug smagiau, nes yra lietuvis, su kuriuo galiu konkuruoti. Bandome aiškintis, ar negalėtume dviese dalyvauti olimpiadoje. Juk normatyvą esame įvykdę abu. Vienoje rungtyje aš stipresnis, kitoje – jis. Be to, Andrejus važiuoja ir greitumines rungtis – „Super-G“ ir greitąjį nusileidimą. Girdėjau, kad jos jam net labiau patinka, nei techniškos rungtys“, – kalbėjo R.Zaveckas.
Tai, kad sėkmingai tarptautinėse varžybose startuoja E.Augustaitytė, džiaugėsi ir I.Januškevičiūtė. „Labai smagu, kad yra konkurencija. Bet norėtųsi, kad dar daugiau merginų rodytų panašius rezultatus“, – tikino 2014 m. Sočio olimpinių žaidynių dalyvė.
E.Augustaitytė, paklausta apie galimybę jau 2018 m. startuoti olimpinėse žaidynėse, nedaugžodžiavo: „Bus matyti“. Ji dar tik dėliojasi šio sezono planus, kuriuose be Europos jaunimo olimpinio festivalio bus ir daugiau tarptautinių varžybų.
Laukia dar du etapai
Iš viso Baltijos taurės varžybose rengiami trys etapai. Antrasis planuojamas vasario pabaigoje Latvijoje, o trečiasis – kovą Suomijoje.
Į Suomiją turėtų susirinkti visi stipriausi Lietuvos kalnų slidininkai, nes kartu su Baltijos taurės varžybomis pirmą kartą vyks ir mūsų šalies čempionatas, anksčiau daug metų rengtas Alpėse. Dabar nutarta Italijoje rengti Lietuvos mėgėjų pirmenybes, o rimtai sportuojantys kalnų slidininkai kovos Suomijoje.
„Tai puikus sprendimas, kurio siekėme daug metų. Latviai jau senokai savo čempionatą daro per Baltijos taurę. Tai bus tikrai aukšto lygio varžybos“, – džiaugėsi R.Zaveckas.
FIS varžybų ir Baltijos taurės pirmo etapo rezultatai
Pirma diena. Moterys (27 dalyvės). 1. Lelde Gasūna (Latvija) – 1 min. 13,88 sek. (trijų nusileidimų laiko suma; 40 FIS taškų), 2. Agnesė Aboltina (Latvija) – 1 min. 13,91 sek. (40,29 FIS taško), 3. Marija Škanova (Baltarusija) – 1 min. 14,89 sek. (49,84 FIS taškai), ... 8. Ieva Januškevičiūtė (Lietuva) – 1 min. 18,81 sek. (88,05 FIS taško), ... 13. Eglė Augustaitytė (Lietuva) – 1 min. 21,91 sek. (118,26 FIS taško).
Vyrai (50 dalyvių). 1. Kristapas Zveijniekas (Latvija) – 1 min. 9,86 sek. (41,28 FIS taško), 2. Jurijus Daniločkinas (Baltarusija) – 1 min. 9,87 sek. (41,38 FIS taško), 3. Xanderis Vercammenas (Belgija) – 1 min. 10,27 sek. (45,51 FIS taško), ... 6. Rokas Zaveckas (Lietuva) – 1 min. 11,68 sek. (60,04 FIS taško), ... 14. Andrejus Drukarovas (Lietuva) – 1 min. 14,80 sek. (84,15 FIS taško), ... 19. Vilius Aleksandravičius (Lietuva) – 1 min. 15,52 sek. (99,61 FIS taško).
„Masters“ grupė (virš 35 metų). Moterys (1 dalyvė). 1. Denisa Druka-Jaunzemė (Latvija) – 1 min. 52,13 sek.
Vyrai (10 dalyvių). 1. Edgaras Kupčas (Latvija) – 1 min. 19,24 sek., 2. Andrejus Mihailovas (Latvija) – 1 min. 19,84 sek., 3. Simonas Masalskas (Lietuva) – 1 min. 20,34 sek., ... 5. Giedrius Zaveckas (Lietuva) – 1 min. 25,7 sek., ... 7. Aistis Domkus (Lietuva) – 1 min. 32,66 sek., 8. Andrius Grigaras (Lietuva) – 1 min. 36,6 sek.
Antra diena. Moterys (27 dalyvės). 1. Leldė Gasūna (Latvija) – 1 min. 13,02 sek. (40 FIS taškų), 2. Agnesė Aboltina (Latvija) – 1 min. 13,17 sek. (41,48 FIS taško), 3. Marija Škanova (Baltarusija) – 1 min. 14,43 sek. (53,90 FIS taško), ... 16. Eglė Augustaitytė (Lietuva) – 1 min. 21,79 sek. (126,47 FIS taško), 17. Ieva Januškevičiūtė (Lietuva) – 1 min. 22,89 sek. (137,32 FIS taško).
Vyrai (50 dalyvių). 1. Kristapas Zvejniekas (Latvija) – 1 min. 8,41 sek. (40 FIS taškų), 2-3. Xanderis Vercammenas (Belgija) ir Jurijus Daniločkinas (Baltarusija) – 1 min. 8,93 sek. (po 45,47 FIS taško), ... 7. Rokas Zaveckas (Lietuva) – 1 min. 10,51 sek. (62,10 FIS taško), ... 20. Vilius Aleksandravičius (Lietuva) – 1 min. 13,92 sek. (97,99 FIS taško). Andrejus Drukarovas (Lietuva) nefinišavo.
„Masters“ grupė. Moterys (1 dalyvė). 1. Denisa Druka-Jaunzemė (Latvija) – 1 min. 51,77 sek.
Vyrai (10 dalyvių). 1. Edgaras Kupčas (Latvija) – 1 min. 16,82 sek., 2. Simonas Masalskas (Lietuva) – 1 min. 18,01 sek.), 3. Andrejus Mihailovas (Latvija) – 1 min. 19,22 sek., 4. Giedrius Zaveckas (Lietuva) – 1 min. 24,24 sek., 5. Andrius Grigaras (Lietuva) – 1 min. 25,38 sek., ... 7. Aistis Domkus (Lietuva) – 1 min. 31,54 sek.
Paralelinis slalomas. Moterys. 1. Leldė Gasūna (Lavija), 2. Agnesė Aboltina (Latvija), 3-4. Marija Škanova (Baltarusija) ir Aliona Charčyzova (Rusija), ... Eglė Augustaitytė ir Ieva Januškevičiūtė (abi – Lietuva) iškrito aštuntfinalyje.
Vyrai. 1. Kristapas Zvejniekas (Latvija), 2. Mikas Zvejniekas (Latvija), 3-4. Rokas Zaveckas (Lietuva) ir Žakas Gedra (Latvija).
Baltijos taurės jaunimo varžybų pirmo etapo rezultatai
Pirma diena. Merginos. Iki 12 metų (20 dalyvių). 1. Patricija Ansonska (Latvija) – 59,63 sek. (dviejų nusileidimų suma). Gaudenė Dumskytė, Liepa Karlonaitė (abi – Lietuva) nefinišavo.
Iki 14 metų (20 dalyvių). 1. Dženifera Germane (Latvija) – 53,57 sek., ... 9. Gabija Šinkūnaitė (Lietuva) – 1 min. 5,65 sek., ... 16. Monika Mortūnaitė (Lietuva) – 1 min. 19,76 sek. Urtė Rudzytė, Deivina Vailionytė (abi – Lietuva) nefinišavo.
Iki 16 metų (30 dalyvių). 1. Polina Melnikova (Rusija) – 51,97 sek., ... 5. Smiltė Bieliūnaitė (Lietuva) – 55,19 sek., ... 11. Dorotėja Juknevičiūtė (Lietuva) – 1 min. 0,27 sek.
Vaikinai. Iki 12 metų (28 dalyviai). 1. Artemijus Terlanovas (Latvija) – 1 min. 0,9 sek., ... 18. Medas Dobelinskas (Lietuva) – 1 min. 17,17 sek., 19. Nojus Liškauskas (Lietuva) – 1 min. 28,78 sek. Povilas Lenkutis, Vincentas Baniulis (abu – Lietuva) nefinišavo.
Iki 14 metų (39 dalyviai). 1. Jegoras Melbardas (Rusija) – 52,54 sek., ... 5. Oskaras Karlavičius (Lietuva) – 55,56 sek., ... 8. Kristijonas Merkys (Lietuva) – 56,9 sek., 9. Nikolajus Navitskas (Lietuva) – 57,12 sek., ... 23. Augustas Vanagaitis (Lietuva) – 1 min. 9,43 sek. Džiugas Juozaponis, Tautvydas Pluščiauskas, Motiejus Žūkas (visi – Lietuva) nefinišavo.
Iki 16 metų (17 dalyvių). 1. Denisas Koževnikovas (Rusija) – 51,34 sek.
Antra diena. Merginos. Iki 12 metų (20 dalyvių). 1. Patricija Ansonska (Latvija) – 1 min. 0,44 sek., ... 18. Liepa Karlonaitė (Lietuva) – 1 min. 46,69 sek. Gaudenė Dumskytė (Lietuva) nefinišavo.
Iki 14 metų (20 dalyvių). 1. Dženifera Germanė (Latvija) – 53,79 sek., ... 12. Gabija Šinkūnaitė (Lietuva) – 1 min. 5,46 sek., ... 17. Monika Mortūnaitė (Lietuva) – 1 min. 24,29 sek., 18. Urtė Rudzytė (Lietuva) – 1 min. 43,33 sek., 19. Deivina Vailionytė (Lietuva) – 1 min. 54,11 sek.
Iki 16 metų (29 dalyvės). 1. Polina Melnikova (Rusija) – 51,66 sek., 2. Smiltė Bieliūnaitė (Lietuva) – 54,25 sek., ... 11. Dorotėja Juknevičiūtė (Lietuva) – 58,91 sek.
Vaikinai. Iki 12 metų (28 dalyviai). 1. Povilas Lenkutis (Lietuva) – 1 min. 3,25 sek., ... 20. Medas Dobelinskas (Lietuva) – 1 min. 15,74 sek., ... 22. Vincentas Baniulis (Lietuva) – 1 min. 22,66 sek., ... 24. Nojus Liškauskas (Lietuva) – 1 min. 32,64 sek.
Iki 14 metų (39 dalyviai). 1. Pavelas Černyšovas (Rusija) – 52,2 sek., ... 8. Kristijonas Merkys (Lietuva) – 58,1 sek., 9. Nikolajus Navitskas (Lietuva) – 58,74 sek., ... 22. Motiejus Žūkas (Lietuva) – 1 min. 7,44 sek., ... 29. Džiugas Juozaponis (Lietuva) – 1 min. 14,91 sek., ... 31. Augustas Vanagaitis (Lietuva) – 1 min. 18,17 sek. Oskaras Karlavičius, Tautvydas Pluščiauskas (abu – Lietuva) nefinišavo.
Iki 16 metų (17 dalyvių). 1. Denisas Koževnikovas (Rusija) – 52,39 sek.
Baltijos tarės varžybų bendroji įskaita (po 1 etapo)
Elito grupė. Moterys. 1. Leldė Gasūna – 200 taškų, ... 11. Ieva Januškevičiūtė – 46, ... 14. Eglė Augustaitytė – 35.
Vyrai. 1. Kristapas Zveijniekas – 200, ... 6. Rokas Zaveckas – 76, ... 17. Vilius Aleksandravičius – 23, ... 22. Andrejus Drukarovas – 18.
Jaunimas. Merginos iki 12 metų: 1. Patricija Ansonska – 200, ... 19. Liepa Karlonaitė – 13. Iki 14 metų: 1. Dženofera Germanė – 200, ... 10. Gabija Šinkūnaitė – 51, ... 16. Monika Mortūnaitė – 29, ... 18. Urtė Rudzytė – 13, 19. Deivina Vailionytė – 12. Iki 16 metų: 1. Polina Melnikova – 200, 2. Smiltė Bieliūnaitė – 125, ... 11. Dorotėja Juknevičiūtė – 48,
Vaikinai iki 12 metų. 1. Bruno Germanis (Latvija) – 130, ... 4. Povilas Lenkutis – 100, ... 16. Medas Dobelinskas – 24, ... 19. Nojus Liškauskas – 19, ... 26. Vincentas Baniulis – 9. Iki 14 metų: 1. Jegoras Melbardas – 180, ... 8. Kristijonas Merkys – 64, 9. Nikolajus Navitskas – 58, ... 12. Oskaras Karlavičius – 45, ... 29. Motiejus Žūkas – 9, 30. Augustas Vanagaitis – 9, ... 35. Džiugas Juozaponis – 2. Iki 16 metų: 1. Denisas Koževnikovas – 200.
„Masters“ grupė. Moterys. 1. Denisa Druka-Jaunzemė – 200. Vyrai: 1. Edgaras Kupčas – 200, 2. Simonas Masalskas – 140, ... 4. Giedrius Zaveckas – 95, ... 7. Andrius Grigaras – 77, 8. Aistis Domkus – 72.
Vilnius, lapkričio 7 d. (BNS).
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.