Kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį paragino šalies politikus daugiau investuoti į krašto apsaugą ir atsikratyti taikos mentaliteto.
„Mes turime investuoti ir peržiūrėti savo taikaus gyvenimo biudžetą ir daryti jį jau gynybos biudžetu, nes laikai nelaukia, aplinkybės taip pat. (...) Putinas mums pasirinkimo jau nebepaliko“, – LRT radijui penktadienį sakė D. Grybauskaitė, turėdama omenyje Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.
Taip ji kalbėjo Lietuvoje jau kelis mėnesius diskutuojant dėl to, iš kur paimti papildomų pinigų krašto apsaugai.
Šiuo metu politikai, verslo ir profsąjungų bendruomenė aptarinėja Finansų ministerijos neseniai pristatytas keturias alternatyvas, kaip siekiant padidinti asignavimus gynybai į valstybės biudžetą surinkti daugiau pinigų.
Tai daroma bandant didinti fiksuotą krašto apsaugos finansavimą nuo 2,5 proc. iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Kalbėdama 20-ųjų Lietuvos narystės NATO metinių proga, D. Grybauskaitė sakė, kad Lietuva, kaip ir visas Aljansas, „šiek tiek vėluoja“.
„Mūsų taikos mentalietas vis dar dominuoja ir mums labai daug reikia investuoti į savo gynybą ir greičiau tai daryti“, – teigė kadenciją baigusi šalies vadovė.
„Labai tikiuosi, kad įvairios diskusijos baigsis ir politinę atsakomybę prisiims visi veikiantys politikai, visų politinių partijų atstovai, kaip ir būsimieji prezidentai, kurie dalyvauja, dalyvaus ir laimės rinkimuose“, – pridūrė ji.
Konkrečius pasiūlymus Vyriausybė tikisi paskelbti balandžio viduryje.
D. Grybauskaitė taip pat sakė, kad Europai nereikėtų pernelyg baimintis galimo Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo JAV prezidentu.
„Aš manau, mums krūpčioti nereikia jokiu atveju. Esame jau dirbę su šitu prezidentu (...), galima su juo taip pat susitarti, kaip su visais kitais. Tiesiog reikia turėti argumentus, motyvaciją ir, galų gale, labai rimtai investuoti į savo, Europos, šalių gynybą“, – teigė D. Grybauskaitė.
Pasak jos, nesvarbu, kas bus JAV prezidentas, Europai atėjo laikas pačiai prisiimti atsakomybę už savo gynybą.
2009 – 2019 metais prezidente buvusi D. Grybauskaitė taip pat sakė, kad Ukraina „jau užsidirbo“ savo narystę NATO, yra karine prasme pajėgiausia Europos valstybė, tačiau Aljansas turi subręsti ir išdrįsti tai pasakyti, kad priimtų šią valstybę į savo gretas.
„Manau, kad tai įvyks, bet tam reikia ir politinės NATO lyderystės, kurios kol kas dar nėra“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.
NATO pernai pareiškė, kad Ukraina taps Aljanso nare, kai įvykdys reikiamas sąlygas ir dėl to sutars šalys narės.
Kyjivas pakvietimo į organizaciją tikisi per šiemet vyksiantį NATO viršūnių susitikimą Vašingtone, tačiau greičiausiai jo nesulauks.
BNS nuotr.
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.