Valdantieji su opozicinėmis frakcijomis derina kreipimąsi, kuriuo siūlys Seimui imtis „griežtesnių priemonių“ prieš parlamentarą Remigijų Žemaitaitį dėl jo pasisakymų, įskaitant ir apkaltos galimybę, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Frakcijų seniūnų pasirašytas pareiškimas, kuris išsako vertinimą pono Žemaitaičio pasisakymų antisemitinių, matyt, bus raginimas vis dėlto Seimui imtis griežtesnių kažkokių priemonių šio Seimo nario atžvilgiu (...). Taip, įskaitant ir ją (apkaltą – BNS)“, – antradienį Seime žurnalistams teigė parlamento vadovė, paklausta, ar R. Žemaitaičiui gali būti siūloma inicijuoti apkaltą.
Anot jos, pareiškimo tekstas jau parengtas ir šiuo metu derinamas su opozicinėmis frakcijomis.
Antradienį valdančiųjų frakcijų seniūnai išplatintame pareiškime teigė esantys įsitikinę, kad R. Žemaitaičio pasisakymai yra „akivaizdus Konstitucijos 25 straipsnio pažeidimas ir Seimo nario priesaikos sulaužymas“.
Valdančiųjų atstovų nuomone, nuolat R. Žemataičio kartojami antisemitiniai teiginiai leidžia pradėti procedūrą dėl priesaikos sulaužymo ir konstitucinės atsakomybės.
„Todėl raginame Seimo narį pripažinti klaidą ir viešai atsiprašyti iki NATO viršūnių susitikimo. Nesulaukę nuoširdaus ir deramo atsiprašymo esame pasirengę inicijuoti apkaltos procedūrą Seimo nariui, nepriklausomai nuo to, kaip pasibaigtų Generalinės prokuratūros tyrimas“, – nurodoma pareiškime.
Jį pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas ir Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
„Valstietis“ Aurelijus Veryga sako abejojantis, ar frakcija tokį pareiškimą palaikys.
„Aišku, mes dar neturėjom kaip frakcija tokio pasikalbėjimo. Aš nematau jokio reikalo generuot papildomo dėmesio, o kam tą daryt? Yra pradėti tyrimai – ir Etikos komisija yra pradėjusi, kaip suprantu, ir prokuratūra lyg pradėjusi kažkokį tyrimą, tai nežinau, kam tas žanras yra reikalingas“, – antradienį žurnalistams sakė A. Veryga.
Tuo metu Darbo partijos vadovas Andrius Mazuronis sakė, kad R. Žemaitaičio pareiškimas peržengia raudonas linijas.
„Joks sveikai mąstantis žmogus negali pritarti tam, ką Žemaitaitis sakė ir kaip jis sakė. Ar čia kažkokiam bendram smerkime reikia dalyvauti, ar tiesiog pasakyti, kad tai yra netoleruotina ir bet koks politikas neturėtų tokių pareiškimų viešai ar ne viešai sakyti“, – svarstė jis.
R. Žemaitaitis savo paskyroje feisbuke birželį paskelbė keletą antisemitinio pobūdžio pasisakymų: piktinosi premjerės Ingridos Šimonytės vizitu Izraelyje, apkaltino žydus lietuvių trėmimu, žudymu.
Parlamentaro pasisakymus pasmerkė Lietuvos vadovai, kitų šalių diplomatai.
Dėl vieno iš šių pasisakymų – apie nugriautą palestiniečių mokyklą – partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę partijoje.
Seimo narys tvirtina savo teiginius apie žydus grindžiantis archyvuose rasta medžiaga.
Generalinė prokuratūra po politiko pareiškimų birželio pabaigoje pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Tolesnius sprendimus prokuratūra žadėjo priimti gavusi ekspertų išvadas.
Autoriai: Ignas Jačauskas, Greta Zulonaitė
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.