Opozicija teigia nepalaikysianti iniciatyvos Seime imtis tyrimo dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) darbo aplinkybių, tokia idėja dvejonių kelia ir daliai valdančiųjų.
Dalis politikų VSD darbo aplinkybes siekia išsiaiškinti po to, kai vasarį pasirodė žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“.
„Perskaičius knygą ir sekant diskusijas viešojoje erdvėje, klausimų tikrai kyla“, – BNS sakė konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Pasak jos, į minėtus klausimus galima atsakyti įvairiais būdais, ne tik vykdant parlamentinį tyrimą.
„Dėl variantų dar tarsimės frakcijoje“, – teigė politikė.
Trečiadienį vakare liberalas Raimundas Lopata įraše „Facebook“ paskyroje pareiškė, kad valdančiųjų lyderiai pritaria jo idėjai imtis parlamentinio tyrimo, kuris baigtų aiškintis istorijos dėl VSD rinktų duomenų apie privačius asmenis detales bei kitus klausimus.
„Tam pritarimą išsakė, o šiandien iš esmės apsisprendė koalicijos partnerių lyderiai“, – rašė politikas.
Vis dėlto Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė tikina, kad „nebuvo frakcijų lyderių pokalbio šia tema“.
Laisvės frakcijos seniūno pavaduotojas Tomas Vytautas Raskevičius, pabrėžė, kad į klausimus turi būti atsakyta, o dėl formos dar nenuspręsta.
„VSD vadovas iš Seimo tribūnos turėtų atsakyti į klausimus, kurie kyla Seimo nariams“, – BNS teigė parlamentaras.
R. Lopata BNS teigė, kad parašai tyrimui dar nepradėti rinkti, šiuo metu tebevyksta konsultacijos. Norint inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją, siūlymą savo parašais turi paremti bent 36 parlamentarai.
Opozicija vertina skeptiškai
Darbo partijos lyderis Andrius Mazuronis BNS teigė, kad planuojamu tyrimu valdantieji bando „vieną skandalą užglaistyti kitu“.
„Mes tarsimės frakcijoje, bet labai stipriai abejoju“, – sakė Seimo narys, pabrėžęs naujos informacijos knygoje nesužinojęs.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Lukas Savickas BNS taip pat nurodė, kad diskusijos frakcijos viduje dar tik vyks.
„Kol kas vertinu labai rezervuotai“, – kalbėjo politikas.
Panašią nuomonę išsakė ir socialdemokratų bei „valstiečių“ atstovės.
„Yra kitos tarnybos tam atlikti, ne Seimo nariai. (...) Man atrodo, kad tai būtų netikslinga“, – BNS sakė socialdemokratų frakcijos atstovė Orinta Leiputė.
„Frakcijoje mes to dar neaptarėme, negalėčiau visos frakcijos vardu kalbėti“, – sakė Valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
Paskata parlamentiniam tyrimui tarpusioje žurnalistų knygoje pateikiamas aukštas pareigas VSD užėmusio pareigūno liudijimas, jog jis 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis popieriaus lapus su daugybe pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“.
Nors VSD Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pateikė raštą, kad buvo tikrintos visų kandidatų į prezidentus komandos ir rinkiminiai štabai, žurnalistai savo knygoje cituoja minėtą pranešėją, kuris tvirtina, jog tikrintas buvo tik G. Nausėdos štabas ir galimi rėmėjai.
Pranešėjas taip pat knygai liudijo, jog VSD direktoriaus pavaduotojas R. Bridikis patvirtino, kad sąrašai buvo gauti iš paties G. Nausėdos.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.