Vilniaus universiteto mokslininkai penktadienį paskelbė prognozę, kad nuo koronaviruso Lietuvoje gali mirti daugiau kaip 200 žmonių, o ligoninių apkrovimas piką pasieks gegužės pradžioje.
Mokslininkai pabrėžė, kad viruso plitimas labai priklausys nuo apsaugos priemonių naudojimo.
„Suminis mirčių skaičius: 208“, – rašoma skaidrėje, kurią Vyriausybėje pristatė profesorius Remigijus Leipus. Ši skaidrė pristatyta kaip „realus scenarijus“.
Jei ši prognozė pasitvirtins, naujasis koronavirusas pražudys aštuonis kartus daugiau žmonių nei įprastas gripas. 2018-2019 metų sezoną nuo gripo mirė 26 Lietuvos gyventojai.
Mokslininkų sudarytu pesimistiniu scenarijumi virusas Lietuvoje gali pražudyti 247 žmones.
Pagal pateiktą scenarijų, daugiausia sergančiųjų Lietuvoje turėtų būti balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje.
„Turėtų būti apie gegužės pradžią, kada sergančiųjų skaičius bus didžiausias, ligoninių apkrovimas bus didžiausias“, – spaudos konferencijoje sakė R. Leipus.
Realiuoju scenarijumi iki metų pabaigos turėtų būti registruota beveik 4,6 tūkst. susirgimų, pesimistiniu – beveik 5,9 tūkst, tačiau tikslesnių prognozių bus galima sulaukti kitą savaitę.
„Tos prognozės, kurios bus padarytos kitą savaitę, jos, be abejo, bus tikslesnės“, – teigė profesorius.
Koronaviruso prognozes vertino Matematikos ir informatikos fakultete prieš dvi savaites sudaryta matematikų, statistikų ir informatikų darbo grupė.
Trumpalaikė prognozė: kitą savaitę – 1000 atvejų
Profesorius Alfredas Račkauskas teigė, kad paskaičiuota taip pat ir trumpalaikė prognozė, remiantis šios dienos užsikrėtusiųjų statistika.
Mokslininko pateiktoje skaidrėje rodoma, kad šeštadienį turėtų būti pranešta apie 762 užsikrėtusius atvejus.
„Šios dienos prognozė rytdienai skaidrėje yra. Šiandien mes turėjome tikslų skaičių – 696, tai rytoj prognozė rodė, kad bus 762“, – teigė mokslininkas.
Skaidrėje taip pat nurodyta, kad šeštadienį patvirtintų užsikrėtusiųjų skaičius sieks 820, sekmadienį – 883, pirmadienį – 944, antradienį – 1005.
„Yra intervalas, kuris sako, kad tas skaičius yra apytikris ir prognozė gali ar į vieną, ar į kitą pusę pasislinkti (...) Paklaida būna dviejų trijų žmonių“, – sakė A. Račkauskas.
Mokslininkai taip pat tvirtino, kad sudaryti prognozes buvo sudėtinga, nes pats koronavirusas yra naujas bei nėra visiškai pažįstamas, tačiau padėjo anksčiau naudota praktika.
Autoriai: Vaidotas Beniušis, Ramūnas Jakubauskas
Vilnius, balandžio 3 d. (BNS).
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.