Teisingumo ministerija inicijavo įstatymų pataisas, kurios leis gerokai sumažinti apylinkių teismuose nagrinėjamų bylų skaičių, sudarys sąlygas teisėjams kokybiškiau ir greičiau spręsti sudėtingas bylas. Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta Administracinių nusižengimų kodekso ir jo lydinamojo įstatymo pataisų projektams, pagal kuriuos beveik visos administracinių nusižengimų bylos būtų nagrinėjamos tų institucijų, kurių pareigūnai surašo protokolus.
„Teisėjai, ypač apylinkių teismuose, turi didžiulį nagrinėjamų bylų krūvį, nes daug jų darbo sąnaudų sudaro nesudėtingos bylos, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Siūlome perduoti didelę dalį nesudėtingų administracinių nusižengimų bylų nagrinėti neteisminėms institucijoms. Kartu pažeidėjui būtų užtikrinamos visos teisės apskųsti teismui šių institucijų priimtus nutarimus“.
Apylinkių teismai pirmąja instancija išnagrinėja apie 14 tūkst. administracinių nusižengimų bylų kasmet.
Pagal siūlomas pataisas į teismus patektų tik nedidelė dalis administracinių nusižengimų bylų, kuriose nesurašomi protokolai, pavyzdžiui, dėl kreditorių ir akcininkų teisių pažeidimų. Tokių bylų per metus teismai išnagrinėja apie 180.
„Pastaraisiais metais nuosekliai mažinome teismų darbo krūvį, kad teisėjai galėtų daugiau dėmesio skirti sudėtingoms byloms, kad jiems liktų laiko kelti kvalifikaciją, tobulėti, – pažymi teisingumo ministras E. Jankevičius. – Šis procesas bus tęsiamas ir ateinančiais metais. Teisingumas yra viena svarbiausių demokratinės valstybės vertybių, kuri priklauso ir nuo teisėjų darbų naštos, kartais galinčios nulemti ir jų priimamų sprendimų kokybę, o taip pat užtikrinti proceso operatyvumą“.
Teisingumo ministerija inicijavo ir kitų įstatymų pakeitimus, kuriais mažinamas teismų darbo krūvis, paprastinamas ir atpiginamas procesas, atsisakoma teismams nebūdingų funkcijų, sudaromos geresnės susitaikymo sąlygos.
Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja įstatymų pataisos, įteisinančios privalomos mediacijos institutą šeimos ginčuose.
Teisingumo ministerija yra parengusi įstatymų paketą dėl privalomos ikiteisminės ginčo nagrinėjimo tvarkos įteisinimo kai kurių kategorijų administraciniuose ginčuose. Jeigu šie įstatymų projektai būtų priimti, pirmosios instancijos specializuotų administracinių teismų darbo krūvis sumažėtų apie 4 000 bylų per metus (tai sudaro apie 27 proc. visų administracinių bylų).
Taip pat yra parengti pasiūlymai dėl privalomos ikiteisminės viešųjų pirkimų ginčų nagrinėjimo tvarkos įteisinimo. Prognozuojama, kad 60-90 proc. viešųjų pirkimų ginčų būtų išspręsta net nepasiekus teismo.
Be to, nuo 2020 m. liepos 1 d. keisis lygtinio paleidimo tvarka iš įkalinimo įstaigų. Teismai nagrinės tik lygtinio paleidimo galimybę asmenims, padariusiems sunkesnius nusikaltimus, o kitais atvejais sprendimus šiuo klausimu priims lygtinio paleidimo komisijos. Preliminariais duomenimis, teismuose turėtų sumažėti iki 400 tokio pobūdžio bylų.
Teisingumo ministerija