Elektronikos platintojų asociacija (EPA) kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka spalio 12 d. (penktadienį) kviečia tėvus ir vaikus su jų mėgstamais bei sugedusiais ar tiesiog pabodusiais elektroniniais žaislais apsilankyti renginyje „Išmokykime vaikus tinkamai rūpintis žaislais”. Renginio metu meistrai vertins žaislų būklę ir pagal galimybes juos remontuos, vaikai galės žaisti ir mainytis žaislais, o socialinio ir emocinio vaikų ugdymo specialistas Linas Slušnys kartu su iliustratore Eidvile Viktorija Buožyte pristatys pirmąją edukacinę–terapinę knygelę vaikams, kuri suprantamai paaiškina, kodėl su mylimais žaislais kartais tenka atsisveikinti. Tikimasi, kad ši terapinė istorija padės vaikams ir tėvams įveikti iššūkius, kylančius netekus mylimų žaislų.
EPA projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė pasakoja, kad idėja suorganizuoti tokį renginį ir sukurti edukuojančią istoriją vaikams kilo dėl kelių priežasčių. „Pastebime tendenciją, kad net sugedus elektroniniams žaislams, jie nėra išmetami, vaikai su jais žaidžia toliau, nors tai daryti gali būti nebesaugu. Tuo tarpu tie, kurie visgi išmeta, dažnai nežino, kaip tai reikia padaryti teisingai, nesukeliant žalos aplinkai. Tyrimai atskleidė, jog net penktadalis Lietuvos gyventojų, kurių šeimose auga nepilnamečių vaikų, išmeta elektroninius žaislus į konteinerius kartu su buitinėmis atliekomis, neretai net neišimdami baterijų“, – pasakoja I. Baltrūnaitė.
Specialistas: vaikams netektį reikia paaiškinti ir įprasminti
Renginio metu bus pristatyta edukacinė–terapinė knygelė „Kaip meistrai padėjo Mikiui”, kuri buvo sukurta kartu su socialinio ir emocinio vaikų ugdymo specialistu Linu Slušniu. Renginio metu bus aiškinama, kad išsiskyrimas gali tapti prasmingu, jei su nebesaugiais elektroniniais žaislais atsisveikinama tinkamai.
Pasak L. Slušnio, išsiskyrimas su mylimu žaislu vaikams yra skaudi netektis, tad svarbu, kad tėvai žinotų, kaip padėti ją išgyventi. „Kai sugenda mylimiausi žaislai ir jie tampa nebesaugūs naudoti, juos reikia išmesti. Būtent šiame žingsnyje kartais tėvai daro klaidą – nenorėdami nuliūdinti vaiko, išmeta žaislą slapčia ir apsimeta nieko nežinantys. Knygoje pristatomas būdas – atsisveikinimo ritualas, kuris vaikams nesumažins netekties skausmo, bet bent jau ją paaiškins ir įprasmins, padės išgedėti”, – teigia L. Slušnys.
Pristatymo metu socialinio ir emocinio vaikų ugdymo specialistas L. Slušnys taip pat paaiškins, kodėl vaikai laužo žaislus, ir kaip galima juos mokyti savo žaislus saugoti. O iliustratorė Eidvilė Viktorija Buožytė tėvams patars, kaip sudominti vaikus edukacinėmis temomis, kokios iliustracijos patinka tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Mokys ne tik atsisveikinti, bet ir ugdys socialiai atsakingą elgesį
Renginys skirtas aktualizuoti ne tik žaislų saugojimą ar nebetinkamų naudoti išmetimą, jo metu taip pat bus siekiama ugdyti vaikų bei tėvų socialinį atsakingumą. „Nereikalingus ar pabodusius žaislus galima padovanoti, sugadintus – pataisyti, ir tik netaisomus, nesaugius išmesti į jiems skirtus specialius konteinerius. Antrinis panaudojimas yra itin draugiškas aplinkai, nes tausojami gamtos resursai. Socialiai atsakingas elgesys turi būti ugdomas nuo mažų dienų”, – tikina I. Baltrūnaitė.
Taigi, renginio metu vaikus ir jų tėvus konsultuos „Can’tStop” taisyklą ant ratų išpopuliarinę prietaisų remonto meistrai, kurie įvertins sugedusių žaislų būklę, esant galimybei, vietoje ir pataisys. Jeigu žaislų suremontuoti nepavyks, meistrai įvertins, ką reikia taisyti, paskaičiuos, ar remontas yra ekonomiškai tikslingas. Taip pat renginyje vaikai galės žaisti ir mainytis žaislais.
Visi tėvai ir vaikai kviečiami spalio 12 d. nuo 10 iki 14 val. atvykti į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, adresu Gedimino pr. 51, Vilnius. Knygos pristatymas vyks 10:00-11:45 laiku. Renginys nemokamas ir rekomenduojamas vaikams nuo 3 iki 7 metų. Reikalinga išankstinė rezervacija el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel. +370 6785 8584.
EPA atstovė primena, kad naudojimui nebetinkamų elektroninių žaislų jokiu būdu negalima atsikratyti kartu su buitinėmis atliekomis, juos būtina išmesti į jiems skirtus specialius konteinerius. EPA yra pastačiusi jų daugiau nei 4 tūkst. dažnai gyventojų lankomose vietose visoje Lietuvoje. Renginyje taip pat bus galima išmesti smulkiąją elektroninę techniką (elektroninius žaislus, mobiliuosius telefonus ir kt.) į specialią smulkiųjų elektronikos atliekų dėžę.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja apie 80 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo.
Aistė Kairytė