Grįžimas gyventi į Lietuvą, lygiai taip pat, kaip ir išvykimas į užsienį, turi savų barjerų bei sunkumų. Asmenys dažnai susiduria su klausimais apie reikalingus parsivežti dokumentus, socialines garantijas, stažo persikėlimą, vaikų švietimą ar užsienio piliečių atvykimą. Jei šie neaiškumai išlieka grįžus, asmens integracija ir įsiliejimas į gyvenimą Lietuvoje gali būti mažiau sklandūs, nei turint visą reikalingą informaciją.
Migracijos informacijos centras (MIC) „Renkuosi Lietuvą“ pristato šešias atmintines grįžtantiems, kuriomis siekiama patogiai ir koncentruotai pateikti atsakymus į labiausiai rūpimus klausimus, išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų planuojant grįžimą į Lietuvą ir paversti šį procesą aiškesniu ir paprastesniu.
Atmintinėse pateikiama informacija šešiomis skirtingomis temomis, kurios sudarytos atsižvelgiant į centro trijų metų darbo patirtį ir dažniausiai kylančius klausimus konsultuojant svarstančius ar jau grįžimo procesą pradėjusius tautiečius:
- Pirmieji žingsniai grįžtant: informacija apie reikalingus parsivežti dokumentus ir formas; svarbiausi dalykai kuriuos reikia atlikti prieš išvykstant ir jau grįžus; socialinių garantijų eksportavimas ir užskaitymas Lietuvoje.
- Su vaiko priežiūra susijusios išmokos: motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų skyrimo tvarka; papildomos su vaiko gimimu susijusios išmokos; išmokų skyrimo tvarka grįžus iš užsienio.
- Švietimas: informacija apie pradinį; mokyklinį ugdymą bei studijas Lietuvoje; Informacija apie nuotolinį mokymą; mokslas anglų kalba.
- Nedarbo ir socialinės išmokos: nedarbo išmokos gavimo tvarka Lietuvoje ir užsienyje; darbo stažo sumavimas ir užskaitymas; Lietuvos darbo biržos programos.
- Santuokų su užsienio piliečiais sudarymas: santuokos sudarymo Lietuvoje tvarka; santuokos, sudarytos užsienyje įregistravimas Lietuvoje; dokumentų, išduotų užsienyje, legalizavimo ir pažymos apostille gavimo tvarka
- Užsieniečių gyvenimas Lietuvoje: ES piliečių atvykimas ir gyvenimas Lietuvoje; trečiųjų šalių piliečių atvykimas ir gyvenimas Lietuvoje; LR pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka sąlygos.
Su išleistomis atmintinėmis jau galima susipažinti „Renkuosi Lietuvą“ svetainėje arba visai netrukus, spausdintu formatu, jas bus galima rasti Lietuvos ambasadų konsuliniuose skyriuose Jungtinėje Karalystėje (Londone), Norvegijoje (Osle), Airijoje (Dubline) bei konsulate Valensijoje (Ispanija). Spausdinta versija taip pat teikiama bendruomenėms, kurių narius sudėtinga pasiekti kitomis komunikacijos priemonėmis.
„Sieksime užtiktini, kad svarbiausia informacija apie grįžimą ir gyvenimą Lietuvoje pasiektų kuo platesnį užsienio Lietuvių ratą. Tikimės, kad tai padės atsikratyti tam tikrų baimių, susijusių su grįžimo į Lietuvą procesu, išsklaidys nepagrįstus mitus apie gyvenimą mūsų šalyje. Jei kiltų papildomų klausimų „Renkuosi Lietuvą“ konsultantai telefonu ar el. paštu visada asmeniškai atsakys į kylančius klausimus“, – teigia centro koordinatorius Justinas Uba.
Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) ir LR Vyriausybės įkurtas Migracijos Informacijos Centras (MIC) „Renkuosi Lietuvą“ skirtas tam, kad svarstantiems ar jau grįžusiems lietuviams teiktų kokybiškas ir asmeniškai pritaikytas konsultacijas. Centro pagrindinės konsultacijų sritys apima socialinius, švietimo, sveikatos apsaugos, šeimos narių, kurie yra ne LR piliečiais gyvenimo ir integracijos, daro ir įsidarbinimo, bei kitus klausimus. Per tris veiklos metus jau suteikta daugiau kaip 1700 atsakymų į užklausas. Vien 2017 m. į „Renkuosi Lietuvą“ atsakė į 1050 užklausų.
Gauti nemokamus atsakymus ar susisiekti su centro konsultantais galima šiais būdais:
- Internetu: www.renkuosilietuva.lt
- Telefonu: 8 800 22922 | +370-525-14352 (skambinant iš užsienio) ·
- El paštu: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. · Facebook: www.facebook.com/RenkuosiLietuva/